Atrakcje

Atrakcje w Kielcach i województwie świętokrzyskim

Atrakcje w Kielcach i województwie świętokrzyskim

Góry Świętokrzyskie to nie tylko piękna przyroda i zjawiskowe krajobrazy. Kielce mają równie wiele do zaproponowania spragnionym tradycyjnego zwiedzania. Najważniejsze atrakcje w okolicy zachwycają architekturą, a niektóre dodatkowo zaskakują innowacyjnością.

Najbardziej pokaźną i przykuwającą wzrok turystów atrakcją jest z pewnością Pałac na Wzgórzu Zamkowym. Obiekt pochodzi z XVII wieku. Obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Narodowego. Doskonale zachowana rezydencja z czasów Wazów kusi możliwością obejrzenia zabytkowych wnętrz, w których częściowo zachował się oryginalny wystrój. Rodziny z dziećmi na pewno zainteresuje interaktywna strefa edukacyjna oraz zrekonstruowany zgodnie z zachowanymi źródłami ogród włoski otoczony murem z bastionem.

Wśród obiektów sakralnych na szczególną uwagę zasługuje Bazylika katedralna. Budynek sąsiaduje z Pałacem i przyciąga połączeniem baroku ze stylem romańskim. Burzliwa historia świątyni spowodowała, że obiekt był wielokrotnie odbudowywany i remontowany.

Kolejną atrakcją, głównie dla najmłodszych turystów, jest Muzeum Zabawek i Zabawy. Wśród eksponatów instytucji znajdują się m.in. ołowiane żołnierzyki czy porcelanowe lalki. Jedna ze stałych wystaw poświęcona jest również bohaterom polskich animacji. Dzięki temu dorośli mogą przypomnieć sobie postacie ze swoich ulubionych bajek m.in. Kubusia Uszatka, Bolka i Lolka oraz Misia Coralgola.

Idealnym połączeniem tradycyjnego zwiedzania oraz sprzyjających okoliczności przyrody jest Geopark Kadzielnia. Góry Świętokrzyskie są atrakcyjne ze względu na bogatą i długą historię, co w najlepszy sposób obrazują liczne skamieniałości, zagłębienia oraz kominy kresowe. Na tle tego naturalnego krajobrazu stworzono zjawiskowy amfiteatr.

Kielce to miasto, w którym historia miesza się z nowoczesnością. Świetnym przykładem na to są kolejne dwie atrakcje – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Institute of Design. Oba ośrodki znajdują się w pobliżu Pałacu na Wzgórzu Zamkowym. Pierwszy jest multimedialnym upamiętnieniem polskich dążeń do niepodległości. Drugi powinien zainteresować wszystkich fanów sztuki. W siedzibie instytucji można podziwiać prace najznamienitszych twórców m.in. Lubomira Tomaszewskiego.

Planujesz wypoczynek?

Świętokrzyskie to doskonały pomysł na wyjazd. Jeżeli chcesz znaleźć tanie noclegi Kielce i okolica oferują ogromny wybór ośrodków dla turystów.

Udostępnij

Dodaj komentarz