Atrakcje

Gdzie na wycieczkę w okolicy Kielc czyli świętokrzyskim

Gdzie na wycieczkę w okolicy Kielc czyli świętokrzyskim

Świętokrzyskie to miejsce idealne na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Warto udać się  w Kielcach do Muzeum Zabawek i Zabawy, w którym można zobaczyć ciekawe eksponaty, np. niemiecką lalkę woskową z końca XVIII wieku. Ciekawą propozycją są również lalki porcelanowe i ołowiane żołnierzyki pochodzące z XIX wieku. Interesująco prezentują się zabawki wykonywane przez artystów ludowych, a także obszerne zbiory ikonograficzne oraz modele samolotów, statków, samochodów.

Dzieci ucieszą się również z wizyty w Parku Rozrywki i Miniatur. Można w nim zobaczyć eksponaty wykonane w skali 1:25. Przedstawiają wiele znanych obiektów, np. watykańską bazylikę, Krzywą Wieżę w Pizie, operę w Sydney, Statuę Wolności lub Biały Dom. To tylko nieliczne propozycje dla najmłodszych. Żeby dokładnie poznać atrakcje w województwie świętokrzyskim, warto zatrzymać się w okolicy przynajmniej na kilka dni. Jeśli chcesz znaleźć tani nocleg Kielce to idealne miejsce na rozpoczęcie poszukiwań. Pragnę państwu zaproponować jeszcze kilka miejsc w Górach Świętokrzyskich godnych zainteresowania.Świętokrzyski Szlak Literacki to trasa wiodąca śladami wielkich polskich poetów, pisarzy i literatów po regionie świętokrzyskim. Szlak obejmuje miejscowości: Skarżysko-kamienna – Suchedniów -Oblęgorek – Strawczyn – Kielce – Domaszewice – Leszczyny – Ciekoty – Święta Katarzyna – Bieliny Długość Świętokrzyskiego Szlaku Literackiego wynosi 120 km, a na jego trasie znajdują się m.in: Dworek Sienkiewicza w Oblęgorku i Centrum Szklany Dom w Ciekotach.Piękny kościół Przemienienia Pańskiego w Masłowie Pierwszym leżącym na północny wschód od Kielc, wybudowano z piaskowca i cegły w latach 1926-37.Świątynia w Masłowie nawiązuje stylem do gotyku i romantyzmu, jest trzynawowa, a jej sklepienie oparte jest na kolumnach. Główny ołtarz w masłowskim kościele to rzeźby przedstawiające scenę Przemienienia Pana Jezusa na Górze Tabor. Okna zdobią witraże z wizerunkami ewangelistów i Świętych. Kościół znajduje się na pieszym Szlaku ,Świętokrzyskim.Niewielka miejscowość Huta Szklana leży w Górach Świętokrzyskich, u podnóża Łysej Góry po przeciwnej stronie co Nowa Słupia. Z pozoru ta wioseczka nie różni się wiele od innych okolicznych miejsc. Ale tylko z pozoru, gdyż to tutaj, w sercu starych gór powstała bardzo ciekawa Średniowieczna Osada.

  • Najważniejszym obiektem Centrum w Hucie Szklanej jest właśnie osada, która nawiązuje do czasów średniowiecza. Już wejście w postaci drewnianej bramy wprowadza nas w epokę. Za palisadą przenosimy się w czasie! Stoją tu domy, a raczej drewniane chaty kryte strzechą, ziemianki, drewniane wozy, drewniane naczynia. Zupełnie inny świat, pięknie wkomponowany w krajobraz.

W chatach i przed nimi w trakcie codziennych zajęć możemy zastać szewca, kowala, prządkę, zielarkę czy bartnika. Jest też pani garncarka. Zielarka serwuje napój z mięty słodzony miodem – degustacja bezpłatna, z kolei szewc demonstruje swoje dzieła, podobnie jak prządka. Na samym końcu osady można spotkać bartnika. Nie lada atrakcją dla dla turystów jest  Zalew Cedzyna znajduje się  blisko drogi ekspresowej S74. Dlatego też jezioro jest bardzo często odwiedzane przez mieszkańców okolic i turystów

Zalew Cedzyna powstał przez spiętrzenie wody na rzece Lubrzance. Teren nad zbiornikiem wodnym nie jest jeszcze w pełni zagospodarowany lecz mimo to działają tu harcerskie drużyny żeglarskie.

Nad Jeziorem Cedzyna, blisko miejscowości o tej samej nazwie, często odbywają się festyny połączone z wodowaniem nowych jednostek pływających, odbywają się też regaty.

Cedzyna to raj dla wędkarzy, ale też spacerowiczów. Wokół jeziora prowadzą fajne ścieżki spacerowe i rowerowe. Część brzegów porośnięta jest lasem sosnowo-brzozowym.

Gdzie warto się wybrać?

Noclegi Kielce to dobra baza noclegowa  do zwiedzania.W okolicy znajduje się wiele atrakcyjnych zabytków. Wśród ciekawszych należy wymienić Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. To jedna z największych ruin w Polsce o bardzo długiej historii. W obiekcie mieszkał m.in. Krzysztof Ossoliński. Interesującą propozycją jest także sanktuarium w Kałkowie-Godowie, określane inaczej jako Golgota Wschodu. W jej centralnym punkcie znajduje się obiekt w kształcie piramidy, który ma na celu upamiętnianie męczeńskich losów Polaków. Aby na spokojnie odwiedzić te wszystkie lokalizacje, potrzeba przynajmniej kilku dni. Jeśli interesują Cię noclegi Kielce tanio ugościmy Cię w naszej kwaterze.

Świętokrzyskie to także mnóstwo propozycji dla wielbicieli górskich wędrówek. Główny szlak, o długości 92 kilometrów, prowadzi od wsi Gołoszyce do miejscowości Kuźniaki. Nie sposób przejść go w jeden dzień. Warta uwagi jest także Jaskinia Raj, która wyróżnia się bogatą szatą naciekową i jest zaliczana do unikatowych obiektów Krasowych. Żeby dotrzeć do najważniejszych punktów, trzeba znaleźć tanie noclegi w Kielcach i codziennie planować wycieczki. Nasza baza noclegowa to doskonałe miejsce wypadowe dla miłośników zimowego szaleństwa. Liczne trasy biegowe i wyciągi narciarskie w okolicy stanowią alternatywę dla Zakopanego.

Udostępnij

Dodaj komentarz